Senior Awards For The Class Of 2020
CLOSE
Enter your search term and press enter. Press Esc or X to close.

News

Senior Awards For The Class Of 2020

Our Senior Awards recipients represent the top student in each class or subject and are chosen by their instructor based on their performance throughout their senior year. 

This year's seniors are:

  • Excellence in  246 Band 
  • Lindsey Baker
  • Excellence in  Atelier Year 4    
    Tevy Byrd
  • Excellence in Atelier Year 6    
    Madison Cooley
  • Excellence in DP Biology HL - Year 2    
    Jacquline Lee
  • Excellence in DP Business Management SL - Year 2     
    Carson Webb
  • Excellence in DP Computer Science HL - Year 2             
    Stephan French
  • Excellence in DP Chemistry HL - Year 2              
    Lindsey Baker
  • Excellence in DP Design Technology SL - Year 2             
    Drew Culbreath
  • Excellence in DP Economics HL - Year 2             
    Agnes Kovesdy
  • Excellence in DP Economics SL - Year 2              
    Drew Sklar
  • Excellence in DP French ab initio SL - Year 2    
    Freddie Rhodes
  • Excellence in DP History of the Americas HL - Year 2   
    Christina Sigler
  • Excellence in DP Literature SL - Year 2               
    Philip Kulubya
  • Excellence in DP Mandarin B SL - Year 2            
    Lindsey Baker
  • Excellence in DP Mathematical Studies SL - Year 2       
    Leila Akinwamuju
  • Excellence in DP Mathematics SL - Year 2        
    Alex Stephens
  • Excellence in DP Physics HL - Year 2    
    Agnes Kovesdy
  • Excellence in DP Physics SL - Year 2    
    Abi Martin
  • Excellence in DP Psychology HL - Year 2            
    Abi Martin
  • Excellence in DP Psychology SL - Year 2            
    Lindsey Baker
  • Excellence in DP Social and Cultural Anthropology HL Year 2   
    Yagmur Onder
  • Excellence in DP Social and Cultural Anthropology SL - Year 2 
    Orli Katz
  • Excellence in DP Spanish ab initio SL - Year 2  
    Yagmur Onder
  • Excellence in DP Spanish B HL - Year 2               
    Rafaela Teixeira Pereira*
  • Excellence in DP Spanish B SL - Year 2
    Jacqueline Lee
  • Excellence in DP Sports, Exercise & Health Science SL Year 2   
    Dylan Andrews
  • Excellence in DP Theater HL - Year 2  
    Drew Culbreath
  • Excellence in DP Theory of Knowledge 2         
    Drew Culbreath
  • Excellence in DP Visual Arts HL - Year 2             
    Madison Cooley
  • Excellence in Music Technology           
    Connor Marsh
  • Outstanding Actor in a Play         
    Sultan Shah
  • Outstanding Female Athlete of the Year              
    Christina Claire Sigler*
  • Outstanding International Baccalaureate Award               
    Agnes Kovesdy
  • Outstanding Lead Actress in a Play          
    Sophie Faughnan
  • Outstanding Leading Actor in a Musical
    Whit Ford
  • Outstanding Male Athlete of the Year   
    Nicolas Edward Floyd
  • Outstanding Senior Ambassador              
    Kelvin Borges
  • Outstanding Senior Ambassador              
    Yagmur Onder
  • Outstanding Supporting Actor in a Musical          
    Saad Khan
  • Outstanding Supporting Actress in a Play             
    Audrey Chatfield
  • Ruth Dickinson Award for French             
    Agnes Kovesdy
  • Techie of the Year          
    Allison Shibata
  • Thespian of the Year     
    Audrey Chatfield
  • Yearbook Design - Excellence as Ad Manager     
    Carson Webb
  • Yearbook Design - Excellence as Design Director               
    Emma Hopper
  • Yearbook Design - Excellence as Editor in Chief
    Audrey Chatfield
  • Excellence in Chorus 
    Saad Khan
  • Excellence in DP Mathematics HL - Year 2        
    Agnes Kovesdy
  • National Merit  
    Peter Calkins
    Agnes Kovesdy
    Jacquline Lee
    Vilana Wang
  • Perfect Attendance        
    Ethan Hof
    Anaum Showkat
    Vilana Wang