CLOSE
Enter your search term and press enter. Press Esc or X to close.

News

Senior Awards for the Class of 2018

With the days of the Class of 2018 drawing to a close, we celebrated our Upper School Awards and Honors during Monday's convocation. Congratulations to all of our honorees!

US: Fine Arts Excellence in Yearbook Judy Wieland
    Excellence as Design Director Charles Lou 
    Excellence as Advertising Manager Georgia Gruen 
    Creative Achievement Award   Ceylan Metin
    Excellence as Editor-In-Chief Sarah Gubin
US: Fine Arts Excellence in Guitar Around the World Ethan Harkavy
US: Fine Arts Excellence in Theatre Production Andrew Roberts
US: Fine Arts Excellence in IB Theater Arts HL - Year 2 Britany Campbell-Nowlin
US: Fine Arts Excellence in Printmaking I Brittany Nash   
US: Fine Arts Excellence in Music Technology Max Blen
US: Fine Arts Excellence in Ceramics  Miles Parker
US: Mathematics Excellence in IB Mathematics HL - Year 2 Milanca Wang
US: Mathematics Excellence in IB Mathematical Studies SL - Year 2 Camron Arnaud
US: Mathematics Excellence in IB Mathematics SL - Year 2 Munazza Hussain
US: Science Excellence in IB Design Technology SL - Year 2 Zepher Barlow
US: Science Excellence in IB Biology HL - Year 2 Alisha Pershad 
US: Science Excellence in IB Physics SL - Year 2 David Rhea
US: Science Excellence in IB Computer Science HL - Year 2 Charles Lou
US: Science Excellence in IB Physics HL - Year 2 Will Hamic
US: Science Excellence in IB Chemistry HL - Year 2 Ceylan Metin
US: Social Studies Excellence in IB Psychology SL - Year 2 Alisha Pershad
US: Social Studies Excellence in Introduction to Political Science Sarah Boxer
US: Social Studies Excellence in IB Economics HL - Year 2 Milanca Wang
US: Social Studies Excellence in IB History of the Americas HL - Year 2 Sarah Boxer 
US: Social Studies Excellence in IB Theory of Knowledge 2 & Extended Essay Aliscia Pershad
US: Social Studies Excellence in IB Psychology HL - Year 2 Rebecca Price
US: Social Studies Excellence in Facing History Noa Siskind
US: Social Studies Excellence in Introduction to US Government Sarah Boxer
US: Social Studies Excellence in IB Business & Management SL - Year 2 Miles Parker 
US: Social Studies Excellence in IB Social & Cultural Anthropology SL - Year 2 Marco Whyte
US: Visual Arts Excellence in IB Visual Arts  - Year 2 Laney Surbrook
US: Visual Arts Excellence in Atelier Year 5 Sarah Boxer  
US: Visual Arts Excellence in Atelier Year 3 Thais Lloyd  
US: World Languages Excellence in IB French B SL - Year 2 Allison Kerr
US: World Languages Excellence in IB French ab initio SL - Year 2 Lucy Callicot
US: World Languages Excellence in IB Spanish B HL - Year 2 Anna Hori
US: World Languages Excellence in IB Spanish B SL - Year 2 James Griffith
US: World Languages Excellence in IB Spanish ab initio - Year 2 Jordan Sokoloff
  Ruth Dickinson Award for French Inara Devji
  Award for Excellence in Spanish  Sofia Poveda
  Award for Excellence in Chinese  Rebecca Price
       
       
    Excellence in Theatre Production Bry Clements
    Best Actor in a Musical Kaleb Davis
    Excellence in Theatre Production Lucy Callicott 
    Best Actress in a Play Gabriella Gonzales
    Best Actress in a Musical Gabriella Gonzalez
    Thespian of the Year Gabriella Gonzalez
       
    Female Athlete of the Year Ashlyn Goin
    Male Athlete of the Year Nyle Love
       
  Outstanding Senior Ambassador Anna Hori 
  Outstanding  Senior Ambassador Jonathan Kagoo 
       
  Outstanding IB Student Alisha Pershad
       
    Perfect Attendance  Brittany Leigh Nash
    Perfect Attendance  Milanca Xuerui Wang*
    Perfect Attendance  Chenyu Lou