CLOSE
Enter your search term and press enter. Press Esc or X to close.

News

Underclassmen Awards 2018

We honored some of our students at the 2018 Underclassmen Award and Honors ceremony for their outstanding academic performance this school year.

“There has been a lot of success and many things to be proud of, and I want to thank you for all you have done this year,” said Headmaster Stuart McCathie.

Keep up the good work, Lynx!

Subject Excellence in Course Name Student Name
    Yale Book Award Christina Frye '19
US: English Excellence in English 10 Aligrace Weaver '20
US: English Excellence in IB English Literature HL - Year 1 Andrew Calkins 
US: English Excellence in English 9 Jordan Timmons '21
US: English Excellence in IB English Literature SL - Year 1 Summer Xia '19
US: Fine Arts Excellence in Acting Styles Ambria Williams '20
US: Fine Arts Excellence in Excellence in Theatre Production Audrey Charfield 
US: Fine Arts Excellence in Media Arts Ben Brandon '20
US: Fine Arts Excellence in Introduction to Dance Bobbie Burnham '20
US: Fine Arts Excellence in Instrumental Music SL Bradford Roberts '19
US: Fine Arts Excellence in Introduction to Web Design Britney Okhiria '21
US: Fine Arts Excellence in Excellence in Michelangelo Project  Carson Bryant '21
US: Fine Arts Excellence in Photography Charles Heiter '19
US: Fine Arts Excellence in IB Theater Arts HL - Year 1 Christina Frye '19
US: Fine Arts Excellence in IB Theater Arts HL - Year 1 Christina Frye '19
US: Fine Arts Excellence in Dance Composition & Production Christina Siegler '20
US: Fine Arts Excellence in Digital Video & Special FX Connor Marsh '20
US: Fine Arts Excellence in Photography III Emma Hopper '20
US: Fine Arts Excellence in Music Technology Felipe Castro '19
US: Fine Arts Excellence in Guitar Around the World Felipe Castro '19
US: Fine Arts Excellence in Chorus SL Jack Faase '19
US: Fine Arts Excellence in Industrial Design Jurique Maharaj '19
US: Fine Arts Excellence in Dance Repertory Kayla Pointer '20
US: Fine Arts Excellence in Instrumental Music HL Lindsey Baker '20
US: Fine Arts   Best Featured Actress in a Musical Liv Clayton '19
US: Fine Arts Excellence in Band - Concert/Pep Band Lydia Roeder '19
US: Fine Arts Excellence in Chorus 246 Mackenzie Barbour '19
US: Fine Arts   Best Actor in a Musical Matthew Russell '19
US: Fine Arts Excellence in Art I Rafaela Drumond '20
US: Fine Arts   Best Actor in a Play Robert Walters '19
US: Fine Arts   Best Featured Actress in a Musical Ruhi Natarajan '19
US: Fine Arts Excellence in Chorus HL Saad Kahn '20
US: Fine Arts   Best Supporting Actress in a Play Sammi Weiss '19
US: Fine Arts Excellence in Theatre Production Sarah Fisher '21
US: Fine Arts   Best Featured Actress in a Musical Sophie Faughnan '20
US: Fine Arts Excellence in Theater Design and Production Sophie Faughnan '20
US: Fine Arts Excellence in Atelier Year 1 Sophie Manis '20
US: Fine Arts   Best Supporting Actor in a Play Sultan Shah '20
US: Fine Arts   Best Supporting Actor in a Musical Whit Ford '20
US: Fine Arts Excellence in Printmaking II Will Neff '20
US: Fine Arts Excellence in Introduction to Printmaking Will Neff  '20
US: Mathematics Excellence in IB Mathematics SL - Year 1 Bella Guan '19
US: Mathematics Excellence in IB Mathematics HL - Year 1 Claire Kvande '19
US: Mathematics Excellence in Maths SL 9 Elle Nienhuis '21
US: Mathematics Excellence in IB Mathematical Studies SL Year 1 Logan Hirte '19
US: Mathematics Excellence in Math Studies SL 9 Molly Crais '21
US: Mathematics Excellence in Math Studies SL 10 Parker Ashton '20
US: Mathematics Excellence in Maths SL 10 Phillip Kulubya '20
US: Mathematics Excellence in Maths HL 9 Shreya Palakurthi '21
US: Mathematics Excellence in Maths HL 10 Vilanna Wang '20
US: Science Excellence in Physics HL Agnes Kovesdy '20
US: Science Excellence in Chemistry HL Alexandra Rochkind '21
US: Science Excellence in IB Computer Science HL - Year 1 Andrew Tian '19
US: Science Excellence in IB Chemistry HL - Year 1 Claire Kvande '19
US: Science Excellence in IB Physics HL - Year 1 Claire Kvande '19
US: Science Excellence in Environmental Science Fierra Brown '19
US: Science Excellence in Health Sciences Hagan Carter '19
US: Science Excellence in IB Biology HL - Year 1 Julia Whitehorn '19
US: Science Excellence in Biology HL Justice Crawford '21
US: Science Excellence in Chemistry SL Max DeGeorge '20
US: Science Excellence in Biology SL Nasser Yousef  '21
US: Science Excellence in IB Design Technology SL - Year 1 Olivia Hettinger '19
US: Science Excellence in Physics SL Orli Katz '20
US: Science Excellence in IB Chemistry SL - Year 2 Zoe Gurney '19
US: Social Studies Excellence in Modern World History Ambria Williams '20
US: Social Studies Excellence in IB Economics SL - Year 1 Armen Hanissian '19
US: Social Studies Excellence in IB Psychology HL - Year 1 Bella Guan '19
US: Social Studies Excellence in Introduction to Psychology Bryant Haley '20
US: Social Studies Excellence in IB Social & Cultural Anthropology SL - Year 1 Christina Frye '19
US: Social Studies Excellence in American History Oral History Program Dalia Chemaitilly '21
US: Social Studies Excellence in Facing History and Ourselves Felipe Castro '19
US: Social Studies Excellence in Introduction to Economics Freddie Rhodes '20
US: Social Studies Excellence in IB Economics HL - Year 1 Imaan Hussain '19
US: Social Studies Excellence in IB Psychology SL - Year 1 Isabella Bodini  '19
US: Social Studies Excellence in Introduction to Sociology Jack Faasse '19
US: Social Studies Excellence in IB Business & Management SL - Year 1 Katie Wright '19
US: Social Studies Excellence in IB History of the Americas HL - Year 1 Matt Kelly '19
US: Social Studies Excellence in IB Theory of Knowledge 1 & Extended Essay Naiya Nolan Dillard '19
US: Social Studies Excellence in Abnormal Psychology Shivani Koka '20
US: Visual Arts Excellence in Atelier Year 2 Eric Zhang '21
US: Visual Arts Excellence in Atelier Year 4 Madison Cooley '20
US: Visual Arts Excellence in IB Visual Arts  - Year 1 Marie-Pia Bonnot '19
US: World Languages Excellence in French III HL Agnes Kovesdy '20
US: World Languages Excellence in IB Spanish B SL - Year 1 Armen Hanissian '19
US: World Languages Excellence in Spanish II HL Ayaka Kimura '21
US: World Languages Excellence in French I Bella Guan '19
US: World Languages Excellence in French II SL Ben Brandon '20
US: World Languages Excellence in Mandarin II HL Britney Okhiria '21
US: World Languages Excellence in IB French B SL - Year 1 Claire Kvande '19
US: World Languages Excellence in Spanish III HL Damla Onder '20
US: World Languages Excellence in Spanish II SL Drew Culbreath '20
US: World Languages Excellence in Spanish I Eva Yu '21
US: World Languages Excellence in French III SL Frank Allan '19
US: World Languages Excellence in IB Mandarin B SL Year 1 Imaan Hussain '19
US: World Languages Excellence in IB French ab initio SL - Year 1 John Hamer '19
US: World Languages Excellence in Mandarin III SL Leila Akinwumiju '20
US: World Languages Excellence in Spanish III SL Maura Cliff  '20
US: World Languages Excellence in IB Spanish B HL - Year 1 Sammi Weiss '19
US: World Languages Excellence in French II HL Shreya Palakurthi '21
US: World Languages Excellence in IB Spanish ab initio - Year 1 Solbok Yi '19
US: World Languages Excellence in Mandarin III HL Trip Magdovitz '20
  Outstanding Ambassador Ali Devji '21
  Outstanding Ambassador Jacqueline Lee '20
    Perfect Attendance  Dalia Chemaitilly '21
    Perfect Attendance  Drew Culbreath '20
    Perfect Attendance  Elle Nienhuis '21
    Perfect Attendance  Ethan Hof '20
    Perfect Attendance  Jonas Pflaumer '21
    Perfect Attendance  Marc Bonnot '20
    Perfect Attendance  Trip Magdovitz '20
    Perfect Attendance  Yagmur Onder '20