CLOSE
Enter your search term and press enter. Press Esc or X to close.

News

Underclassmen Awards 2019

The 2019 Underclassmen Awards and Honors Ceremony celebrates students who have outstanding academic performance in their classes and across subjects. 

This year's awardees are listed below:

  Subject Course  
Excellence in Design Theatre Production Ella Gregory '22
Excellence in Design Yearbook Design Emma Hopper '20
Excellence in Design Product Design and Development Haiden Miller '21
Excellence in Design Industrial Design Olivia Howard '22
Excellence in Design Industrial Design Phillippe Meibohm '22
Excellence in English IB Literature HL - Year 1 Carson Webb '20
Excellence in English English 9 India Norris '22
Excellence in English IB Literature SL - Year 1 Philip Kulubya '20
Excellence in English English 10 Virginia Derrick '21
Excellence in Mathematics IB Mathematics HL - Year 1 Agnes Kovesdy '20
Excellence in Mathematics Maths SL 10 Ali Devji '21
Excellence in Mathematics IB Mathematics SL - Year 1 Carson Webb '20
Excellence in Mathematics Maths SL 9 Elyse Warren '22
Excellence in Mathematics Maths Studies 9 SL Hayley Ledbetter '22      
Excellence in Mathematics Maths Studies 10 SL  Kortni Owens '21
Excellence in Mathematics Maths HL 9 Michael Hirsch '22
Excellence in Mathematics Maths HL 10 Shreya Palakurthi '21
Excellence in Mathematics IB Mathematical Studies SL Year 1 Sophie Jones '20
Excellence in Performing Arts Techie of the Year Allie Shibata '20
Excellence in Performing Arts Leading Actress in a Musical Audrey Chatfield '20
Excellence in Performing Arts Dance I Autumn Whitmore '20
Excellence in Performing Arts String Ensemble Connor March '20
Excellence in Performing Arts Instrumental Music SL Connor Marsh '20
Excellence in Performing Arts IB Theater HL - Year 1 Drew Culbreath '20
Excellence in Performing Arts Guitar Around the World KJ Sneed '22
Excellence in Performing Arts Concert/Pep Band Lindsey Baker '20
Excellence in Performing Arts String Ensemble Margo (Dane) Perguni-Cripps '22
Excellence in Performing Arts Music Technology Nadia Rios '22
Excellence in Performing Arts Chorus 246 Saad Khan '20
Excellence in Performing Arts Best Supporting Actress in a Play Sophie Manis '21
Excellence in Performing Arts Best Actor in a Play Sultan Shah '20
Excellence in Performing Arts Best Supporting Actor in a Musical Whit Ford '20
Excellence in Science IB Chemistry HL - Year 1 Agnes Kovesdy '20
Excellence in Science IB Physics HL - Year 1 Agnes Kovesdy '20
Excellence in Science Intro to Programming                    Britney Okhiria '21
Excellence in Science Physics SL Carson Webb '20
Excellence in Science IB Physics SL - Year 1 Christina Sigler '20
Excellence in Science IB Design Technology SL - Year 1 Drew Culbreath '20
Excellence in Science IB Sports, Exercise & Health Science SL Year 1 Dylan Andrews '20
Excellence in Science Chemistry Studies Ellie Forcier '21
Excellence in Science Biology SL Hannah Rothman '22
Excellence in Science Intro to Robotics                              Jonah Smith '22
Excellence in Science Physics HL Justice Crawford '21
Excellence in Science IB Computer Science HL - Year 1 Kimberly Kerr '20
Excellence in Science Chemistry SL Kortni Owens '21
Excellence in Science Chemistry HL Michael Hirsch '22
Excellence in Science Biology HL Remi Schaber '22
Excellence in Science Intro to System Design                   Vinny Garcia '21
Excellence in Science Biology HL Y1 Yagmur Onder '20
Excellence in Social Studies IB Economics HL - Year 1 Agnes Kovesdy '20
Excellence in Social Studies Introduction to Economics Ayaka Kimura '21
Excellence in Social Studies Introduction to Business  Ayaka Kimura '21
Excellence in Social Studies Facing History Ben Brandon '20
Excellence in Social Studies IB History of the Americas HL - Year 1 Carson Webb '20
Excellence in Social Studies Introduction to Political Science Dalia Chemaitilly '21
Excellence in Social Studies Introduction to U.S. Government Dalia Chemaitilly '21
Excellence in Social Studies IB Social and Cultural Anthropology HL Year 1 Drew Culbreath '20
Excellence in Social Studies American History Ella Gregory '22
Excellence in Social Studies IB Economics SL - Year 1 Kelvin Borges '20
Excellence in Social Studies IB Theory of Knowledge 1 Lindsey Baker '20
Excellence in Social Studies IB Social and Cultural Anthropology SL - Year 1 Orli Katz '20
Excellence in Social Studies IB Business and Management SL - Year 1 Suneil Patel '20
Excellence in Social Studies Modern World History    Virginia Derrick '21
Excellence in Visual Arts Ceramics  Elizabeth Surbrook '21
Excellence in Visual Arts Art I Jonas Pflaumer '21
Excellence in Visual Arts Photography II Kathryn Piatt '21
Excellence in Visual Arts Photography I  Kortni Owens '21
Excellence in Visual Arts IB Visual Arts HL - Year 1 Madison Cooley '20
Excellence in Visual Arts Michelangelo Project Atelier HL Year 5 Madison Cooley '20
Excellence in Visual Arts Introduction to Web Design Mary Lee Fontana '22
Excellence in Visual Arts Introduction to Photography Nadia Rios '22
Excellence in Visual Arts Michelangelo Project Atelier Year 4 Shreya Palakurthi '21
Excellence in Visual Arts Michelangelo Project Atelier SL Year 2 Sophie Manis '21
Excellence in Visual Arts Media Arts Suhani Koka '22
Excellence in Visual Arts Michelangelo Project Atelier Year 3 Tevy Byrd '20
Excellence in Visual Arts Digital Video & Special FX Venice Fan '21
Excellence in Visual Arts Michelangelo Project Atelier Year 1 William Neff '20
Excellence in World Languages IB French B SL - Year 1 Agnes Kovesdy '20
Excellence in World Languages French III HL Anjali Borschel '21
Excellence in World Languages Spanish II HL Annabella Tian '22
Excellence in World Languages Spanish III SL Carson Webb '20
Excellence in World Languages Mandarin III Clarissa Luckytor '22
Excellence in World Languages IB Spanish B SL - Year 1 Damla Onder '20
Excellence in World Languages French II  Diego Alba '21
Excellence in World Languages French III SL Elaina Przybyszewski '21
Excellence in World Languages Spanish III HL Elizabeth Surbrook '21
Excellence in World Languages Mandarin II HL Ella Simpson '22
Excellence in World Languages French I Isabel McDonald '22
Excellence in World Languages Spanish II SL Kortni Owens '21
Excellence in World Languages IB Mandarin B SL - Year 1 Lindsey Baker '20
Excellence in World Languages IB Spanish B HL - Year 1 Marc Bonnot '20
Excellence in World Languages Spanish I Remi Schaber '22
Excellence in World Languages Mandarin II SL Wyatt Burnham '22
Excellence in World Languages IB Spanish ab initio SL - Year 1 Yagmur Onder '20
Outstanding   Ambassador Cailin Brown '21
Outstanding   Ambassador India Norris '22
    Yale Book Award Agnes Kovesdy '20
    Perfect Attendance Aidan Henderson '22
    Perfect Attendance Ali Devji '21
    Perfect Attendance Ayaka Kimura '21
    Perfect Attendance Craig Cunningham '22
    Perfect Attendance Dalia Chemaitilly '21
    Perfect Attendance Ella Gregory '22
    Perfect Attendance Jeff Chai '20
    Perfect Attendance Jonas Pflaumer '21
    Perfect Attendance Pfeiffer Strom '22
    Perfect Attendance Ryan Hof '22
    Perfect Attendance Thomas Zeni '22
    Perfect Attendance Yuka Kimura '21

Keep up the great work, Lynx!