Underclassmen Awards 2022
CLOSE
Enter your search term and press enter. Press Esc or X to close.

News

Underclassmen Awards 2022

We celebrated the 2022 winners of our Underclassmen Award and Honors today in EPAC during a ceremony for their outstanding academic performance this school year.

Keep up the good work, Lynx!

Aaliyah Bethea '23   Best Dance for Athletes      
Abby Hodus '23 Excellence in DP Theater HL - Year 1  
Abby Trott '24 Excellence in Theatre Production  
Abhi Battini '25 Excellence in Spanish II HL  
Adam Loskovitz '23   Best Actor in a Comedy  
Alessandra Yong '25   Best Supportive Dancer   
Amalia Pompe van Meerdervoort '24 Excellence in Chemistry HL  
Amaya Taylor '24 Excellence in Advanced Photography HL               
Andrea Huynh '23 Excellence in DP English Literature SL - Year 1  
Antonio Coleman '24 Excellence in Mandarin III SL  
Ashton Jones '25 Excellence in Digital Illustration  
Ben Goldfeder '23 Excellence in Anatomy and Physiology    
Ben Kohanbani '25 Excellence in Maths SL 9  
Ben Kohanbani '25 Scholastic Art Awards  Honorable Mention Speechless Clarity 
Carlos Cathey '25 Scholastic Art Awards  Honorable Mention KFC International 
Carlos Cathey '25 Scholastic Art Awards  Honorable Mention The Show Never Ends 
Charles Rutledge '24 Excellence in French III SL  
Charlotte Livingston '24   Best Actress in a Comedy  
Chas Rutledge '24 Excellence in American History  
Clinton Hampton '24   Best Dance for Athletes      
Connor Magdovitz '24 Excellence in Programming as a 2nd Language  
Connor Magdovitz '24 Excellence in Morning Band  
Connor Magdovitz '24 Excellence in Mandarin III HL  
Cooper Deason '24 Excellence in Maths Studies 10 SL   
Cooper Deason '24 Excellence in Chemistry Studies  
Danielle Chase '23 Excellence in Spanish III SL  
Dany Hamze '23 Excellence in DP Business Management SL - Year 1
David Burnham '24 Excellence in Systems Design  
David Burnham '24 Excellence in Modern World History     
David Burnham '24 Excellence in French III HL  
Delaney Price '25 Excellence in Mandarin II HL  
Elizabeth Brown '23 Excellence in DP Environmental Systems and Societies SL Y1
Elizabeth Brown '23   Yale Book Award  
Elizabeth Fenno '23 Excellence in DP French B SL - Year 1  
Emma Kerr '25 Excellence in Morning String Ensemble  
Emma Kerr '25 Excellence in the Michelangelo Project Yr. 1 (SL)
Gabe Franceschi '25   Best Actor in a Musical  
Gabor Wollak '23 Excellence in DP Mathematics HL: Applications and Interpretations Y1
Gabor Wollak '23 Excellence in DP Biology HL - Year 1  
Gabor Wollak '23 Excellence in DP Spanish B SL - Year 1  
  Grace Broadway '23 Excellence in Ceramics  
Hanna Hu '23 Excellence in DP Economics SL - Year 1  
Henry Hartmann '25 Excellence in Morning Theatre  
Henry Hartmann '25   Best Supporting Actor in a Musical
Henry Tarkowski '23 Excellence in DP Physics HL - Year 1  
Isabel Sorenson '24 Excellence in the Michelangelo Project Yr. 4 (HL)
Jack Gerald '23 Scholastic Art Awards  Honorable Mention Dead Party, Dead Beauty, Immortal Curse     
Jack Gerald '23 Scholastic Art Awards  Honorable Mention Circulating Thrills 
Jack Hagerman '25 Excellence in Maths HL 9  
Jacqueline Beeber '25   Best Dancer for Dance Performance
Jamison Horne '24   Supporting Performer in a Drama
Jasmine Younes '23   Best Supporting Trio in a Musical
Jolie Childress '23   Best female Supportive Dancer  
Jolie Childress '23 Excellence in French II SL  
Jonathan Goldfeder '24 Scholastic Art Awards  Honorable Mention Paper Plates 
Jordan Beasley '24 Excellence in Maths SL 10  
Josephine Bonnot '23 Excellence in DP Spanish B HL - Year 1  
Julia An '23 Excellence in DP Visual Arts HL - Year 1  
Julia An '23 Excellence in the Michelangelo Project Yr. 5 (HL)
Julia An '23 Scholastic Art Awards  Gold Key Film/Animation Award Vellichor
Julia An '23 Scholastic Art Awards  Honorable Mention Nothing Here 
Jyotika Maharaj '23 Excellence in DP French B SL - Year 2  
Kabir Syali '25   Outstanding Student Ambassador
Kaylee Alford '25 Excellence in French II HL  
Krystal Su '23 Excellence in DP Physics SL - Year 1  
Logan Trexler '23 Excellence in DP Computer Science HL - Year 1  
Lucy Fisher '23 Excellence in DP Sports, Exercise & Health Science SL Year 1
Mackenzie Mink '24 Excellence in the Michelangelo Project Yr. 2 (SL)
Mackenzie Mink '24 Scholastic Art Awards  Gold Key Bottles 
Maddy Elliott '25 Excellence in Maths Studies 9 SL  
Madelyn Rodriguez Flores '25 Excellence in Biology SL  
Malaika Kumar '23 Excellence in DP English Literature HL - Year 1  
Malaika Kumar '23   Best Supporting Actress in a Comedy
Malaika Kumar '23   Best Actress in a Musical  
Matthew Kulubya '23 Excellence in DP Mathematics HL: Analysis and Approaches  Y1    
Matthew Kulubya '23 Excellence in DP Economics HL - Year 1  
Matthew Kulubya '23 Excellence in DP Visual Arts SL - Year 1  
Meredith Brittain '25   Most Improved Dancer   
Meredith Brittain '25 Excellence in Biology HL  
Meredith Brittain '25 Excellence in Spanish II SL  
Micah Watson '23   Best Dancer for DP Dance Y1  
Michelle Liu '24 Excellence in DP Mandarin B SL - Year 1  
Miller Johnston '23 Excellence in Product Design and Development     
Nancy Cliff '23 Excellence in DP History HL - Year 1  
Nancy Cliff '23 Excellence in DP Theory of Knowledge 1  
Nancy Cliff '23 Excellence in DP Spanish ab initio SL - Year 1  
Naomi Assefa '23 Excellence in DP Mathematics SL: Analysis and Approaches   Y1 
Naomi Assefa '23 Excellence in DP Anthropology SL/HL Year 1  
Nikhita Srinivas '23 Excellence in DP Chemistry HL - Year 1  
Nikhita Srinivas '23 Excellence in DP Business Management HL - Year 1
Philip Gillespie '23 Excellence in DP Mathematics SL: Applications and Interpretations Y1
Rhea Sumpter '24 Excellence in Maths HL 10  
Rhea Sumpter '24 Excellence in Spanish III HL  
Ruby Martin '25 Excellence in Multimedia Arts  
Ruby Martin '25 Excellence in English 9  
Ryon Ghodoussi '24 Excellence in English 10  
Ryon Ghodoussi '24 Excellence in Advanced Mathematical Topics HL
Sam Gary '25 Excellence in Digital Video & Film  
Sara Smith '23 Excellence in the Michelangelo Project Yr. 3 (HL)
Sara Smith '23 Scholastic Art Awards  Silver Key Polar Novelty 
Shromona Malhotra '24 Excellence in Physics HL  
Shromona Malhotra '24 Excellence in Art Foundations  
Shromona Malhotra '24   Best Supporting Trio in a Musical
Tanaih Jackson '24 Excellence in Chemistry SL  
Taylore Williams '23 Scholastic Art Awards  Honorable Mention Reflective Beam 
Posted by Steven Russell at 15:33